آموزش جامع گوگل سرچ کنسول از 0 تا 100

آمورش سرچ کنسول گوگل

آموزش گوگل سرچ کنسول یکی از خدمات مجموعه سئو موشک است که با تمام جزئیات به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان به سئو قرار داده شده است. در این آموزش سرچ کنسول تمام مطالبی که برای آنالیز، بررسی سئو سایت و آگاهی از خطاها و گزارشات سایت نیاز خواهید داشت، وجود دارد.

اگر شما یک سئوکار تازه کار هستید به احتمال زیاد بارها اصطلاح سرچ کنسول گوگل را شنیده اید. همان طور که میدانید هر وبسایتی با هدف رسیدن به لینک‌های برتر گوگل راه اندازی میشود. هر سایت برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید زمان زیادی صرف کند که در این مسیر با چالش‌های بسیار زیادی روبرو خواهد شد. سرچ کنسول یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که به وب مستران کمک می‌کند تا مسیر صحیح و درستی برای رسیدن به اهدافشان طی کنند.

در این دوره آموزشی سرچ کنسول ابتدا نحوه اتصال سرچ کنسول به سایت و سپس تمام بخش‌های آن را جز به جز به زبان ساده توضیح خواهیم داد. پس از پایان این آموزش سرچ کنسول گوگل به راحتی میتوانید سایت خود را آنالیز و برررسی نمایید تا سریع‌تر بتوانید به اهداف‌ خود برسید.

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول یکی از مهمترین ابزارهای سئو سایت است که اطلاعات ارزشمند و مفیدی در اختیار شما قرار میدهد. با استفاده از این ابزار میتوانید نقاط قوت و ضعف سایت خود را مشاهده کنید. ابزار سرچ کنسول گوگل به شما کمک میکند تا بتوانید به صورت دستی صفحات سایت خود را ایندکس کنید یا با قرار دادن نقشه سایت سرعت خزیدن و ایندکس کردن مطالب را افزایش دهید.

 همچنین در ابزار سرچ کنسول میتوانید تعداد کلیک ها، جایگاه سایت، تعداد ایمپرشن، تعداد صفحات ایندکس شده، لینک‌های دریافتی، صفحاتی که ایندکس نشده‌اند یا صفحاتی که با خطا مواجه شده‌اند و هزاران اطلاعات ارزشمند دیگر را بدست بیاورید.

گوگل سرچ کنسول چیست

چرا باید از سرچ کنسول گوگل استفاده کنیم؟

 • مشاهده میزان ترافیک سایت، کلیک ها، امپرشن
 • میتوان جایگاه کلمات کلیدی یا جایگاه سایت را مشاهده کرد.
 • میزان ورودی‌های موبایل، تبلت و دکستاپ را نمایش میدهد.
 • صفحات ایندکس شده و نشده را نمایش میدهد.
 • نمایش صفحات ریسپانسیو نشده
 • نمایش خطاهای مختلف بوجود آمده
 •  نمایش صفحات تکراری
 • نمایش صفحات ریدایرکت شده یا صفحاتی که 404 هستند.
 • مشاهده تعداد لینک های ورودی به سایت
 • نمایش صفحاتی که سرعت پایینی دارند.
 • صفحاتی که اسکیما کد دارند نمایش میدهد.
 • جریمه‌های گوگل مانند پنالتی سایت را نشان میدهد.
 • ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول
 • پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط
 • disavow کردن لینک های نامرتبط یا اسپم
 • حذف صفحات ایندکس شده و ده‌ها اطلاعات ارزشمند دیگر
اهمیت یادگیری سرچ کنسول گوگل

آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

ثبت سایت در سرچ کنسول اولین قدم در آموزش گوگل سرچ کنسول است. برای اتصال سایت به سرچ کنسول ابتدا باید وارد صفحه سرچ کنسول شوید و آدرس سایت خود را با یکی از دو روش Domain یا URL prefix ثبت کنید.

سپس گوگل یک کد Html تگ در اختیار شما قرار میدهد که باید برای اثبات مالکیت خود آنها را به روش‌هایی که خواهیم گفت ثبت کنید تا گوگل شما را تایید کند. برای مطالعه آموزش تصویری ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول بر روی لینک زیر کلیک کنید.

ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

آموزش بخش overview در سرچ کنسول گوگل

بعد از این که سایت خود را در سرچ کنسول ثبت و مالکیت آن را تایید کردید به پیشخوان سرچ کنسول که وارد می‌شوید در منوی سمت چپ اولین گزینه overview می‌باشد. بخش overview سرچ کنسول یک اطلاعات کلی درباره وضعیت و حتی خطاهای موجود در سایت را در یک نگاه برای شما نمایش میدهد که با بررسی آنها میتوانید سئو سایت خود را بهبود ببخشید.

برای یادگیری جامع بخش overview و زیر بخش های آن در سرچ کنسول بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش بخش overview سرچ کنسول گوگل

آموزش بخش performance سرچ کنسول گوگل

performance یکی از مهمترین بخش‌های ابزار قدرتمند سرچ کنسول گوگل است که یادگیری آن کمک میکند تا اطلاعات بسیار ارزشمندی درباره نحوه عملکرد سایت خود بدست بیاورید.

در قسمت performance میتوانید تعداد کلیک‌ها، امپرشن، جایگاه سایت، میزان CTR، جایگاه کلمات کلیدی، رتبه سایت و داده های بسیار زیادی را مشاهده کنید. در این آموزش تمام موارد performance را قدم به قدم توضیح خواهیم داد.

آموزش performance سرچ کنسول گوگل

آموزش بخش pages سرچ کنسول

pages سرچ کنسول یکی از مهمترین بخش‌های آموزش گوگل سرچ کنسول است که گزارشات بسیار ارزشمندی درباره وضعیت صفحات سایت در اختیار ما قرار میدهد. بخش pages در سرچ کنسول صفحات یا urlهایی که ایندکس شده و صفحاتی که به هر دلیلی ایندکس نشده با نوع خطاهای آن به ما نمایش میدهد. با استفاده از این بخش میتوانید دلایل ایندکس نشدن urlهای (صفحات) سایت خود را مشاهده کنید و اقدامات لازم را برای برطرف کردن آن انجام دهید. برای یادگیری کامل بخش pages سرچ کنسول بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش بخش pages سرچ کنسول

آموزش ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول گوگل

نقشه سایت صفحه‌ای با یک آدرس اینترنتی است که url تمام صفحات، نوشته‌ها، دسته بندی‌ها، محصولات، ویدیوها، تصاویر و غیره به صورت یک لیست در آن قرار می‌گیرد. ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول به ربات‌های گوگل کمک میکند تا راحت‌تر به صفحات و لینک‌های مختلف سایت دسترسی داشته باشند و سریعتر آنها را بخزند و ایندکس کنند.

برای یادگیری ساخت نقشه سایت و ثبت آن در سرچ کنسول بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول

آموزش بخش enhancement گوگل سرچ کنسول

enhancement یکی از مهمترین بخش‌های سرچ کنسول است که باعث بهبود عملکرد سایت می‌شود. با یادگیری بخش enhancement میتوانید صفحاتی که سرعت کمی دارند، صفحاتی که ریسپانسیو نیستند، صفحاتی که FAQ یا review snippets دارند، ولی با مشکل مواجه هستند را مشاهده کنید. با شناسایی و برطرف کردن مشکلات احتمالی بوجود آمده در این بخش میتوانید سئو سایت خود را بهبود ببخشید. برای یادگیری تصویری بخش enhancement سرچ کنسول گوگل بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش enhancements سرچ کنسول
امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید